Тема: Як би ти вчинив
?
Мета: ознайомити учнiв
iз поняттям «вчинок» як
реальна дiя; вчити учнiв аналiзувати
запропонованi ситуацiї,
характеризувати достойні i недостойнi вчинки, передбачати
наслiдки своїх вчинкiв; дати
поняття «можна» та
«не
можна»; розвивати
вмiння
контролювати i аналiзувати свої та
чужi вчинки, зробити їх усвiдомленими; виховувати
бажання здiйснювати достойнi
вчинки, повагу до людей.
Обладнання: пам’ятка добрих
вчинків, чарiвна паличка, розрізні прислів’я.
Хід уроку
І. Органiзацiя класу.
-
Доброго дня! Мене звати Роксолана Ігорівна.
Повiдомлення теми
i мети
- Сьогоднi
ми поговоримо про те, що таке вчинок i його наслiдки, якi бувають вчинки,
навчимося їм давати оцiнку.
II.
Основна частина уроку
1. Мотивацiя
навчальної дiяльностi
- Нехай
цей вiршик стане девiзом нашого уроку.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро i вищу правду вiра
Людину вiдрiзняє вiд мавпи i вiд
звiра.
Хай оживає iстина стара:
Людина починається з добра!
(Л.
Забашта)
2.
Бесіда – «Формування поняття «вчинок»
- Дітки, а яка на вашу думку, є справжня людина?
- Справжня людина, за глибоким переконанням
нашого народу, — це людина добра,
мудра, щира i сердечна, щедра i
свiтла, яка вмiє любити i спiвчувати, захистити і
приголубити, поважати i порадити,
людина з добрим серцем i свiтлою душею.
- Як ви думаєте, що таке вчинок? (певна дія, яку виконує людина)
- Вчинок — це реальна дія людини. У
життi людина робить рiзні справи: добрi i не
зовсiм добрi, поганi i просто жахливi.
Зазвичай вона бажас iншим добра, але iнколи
вчинки людини бувають недостойними
її поведiнки.
-Які вчинки ви вважаєте хорошими?
-А які поганими?
- Люди iснують на Землi разом. Тому весь
час мiж ними виникають різнi стосунки.
Уявiть собi, що б почалося, якби
кожен робив тiльки те, що йому подобається. Тому за
багато рокiв iснування люди
намагалися впорядкувати свої стосунки, жити так, щоб усiм
було добре. Так на Землі з’явилось
поняття «справедливість», «добро» тощо.
Завдяки
цим поняттям ми маємо змогу
оцiнити дiї людей, їхнi стосунки.
3. Читання і обговорення
оповiдання В. О. Сухомлинського «Підлога буде
чиста, а душа?»
- Дітки, а зараз я буду читати оповідання, а ви
уважно слухайте, бо після нього буде кілька запитань.
Першокласниця Марійка, прийшовши додому,
побачила: підлога в кімнатах чиста, аж блищить.
– Як у нашому класі
після уроків, – сказала мамі Марійка.
– Як це – після
уроків? – здивувалась мати. – А під час уроків?
– Ми витираємо
підлогу після уроків. Бо приходить комісія й ставить оцінку за чистоту. Навіщо
ж витирати підлогу до уроків?
– Мудрі у вас
порядки, – усміхнулась мати.
Тільки вони закінчили розмову, як хтось
постукав.
Мама відчинила двері.
До хати ввійшла сусідка – стара-престара
бабуся Христина.
Бабусі вісімдесят дев’ять років. У неї
сім синів, три дочки, багато внуків і правнуків.
Мама низько вклонилась бабусі Христині,
взяла її під руку й повела до вітальні.
Жахнулась Марійка: надворі дощ, взуття у
бабусі брудне, – там, де пройшла бабуся, розпливлись калюжі.
Довго сиділа біля столу бабуся Христина.
Мама частувала її чаєм.
Коли бабуся пішла додому, Марійка
сказала:
– А ми б до класу з
такими брудними черевиками не впустили… Підлога ж мусить бути чиста…
– Підлога буде
чиста, доню… А душа? – тихо сказала мама.
Бесiда за змiстом оповiдання.
— Про
що розповідається в оповіданні?
— Як
ви вважаєте, хто (Мама чи Марійка) мають вірну позицію і чому ?
— Завжди
людина повинна залишатися людиною. Що ж означає — бути Людиною?
Спробуйте вiдповiсти на це
питання.
— Вмiнню
бути людиною навчають слова «можна» i «не можна». З’ясуємо,
що можна
робити, щоб стати людиною і
залишитися нею назавжди.
—А
як, на вашу думку, чи складно бути людиною кожного дня?
4.
Бесіда « Проблемні ситуації»
- Дітки,
а зараз ми будемо обговорювати певні сумнівні проблемні ситуації.
Ситуація 1 Недавно
їдучи в маршрутці ,я спостерігала
за
такою ситуацією. На зупинці заходять до автобусу бабуся та онук. Хлопчина
побачив вільне місце. Він швиденько сів , а бабуся стала поряд. І так вони
їхали.
·Чи зрозуміла вам
ситуація про яку я розповіла?
·Як ви оцінюєте
дії хлопчини?
·Як би ви вчинили?
·Чи спостерігали
ви подібні ситуації ?
Ситуація
2 Марійка прийшла із школи. Пообідала.
Перевдягнулась. Пригадала, що бабуся просила вимити підлогу . Часу було ще
достатньо, щоб виконати роботу . Саме в цей момент прийшла подруга Катруся.Вони
пішли гуляти.Довго гуляли.Марійка повернулась смерком, коли бабуся вимила
підлогу сама.
·Чи буде у бабусі довіра до онуки?
·Як би ти вчинив?
Ситуація 3 Виходячи з під’їзду дівчинка зустріла
стареньку сусідку. Бабця не діждавшись
привітання від дівчинки привіталася перша.
·Хто вітається першим, якщо зустрілися
молодий і старий?
·Як би ви вчинили?
-
Молодці!
5. Розрізні прислів’я
1.
Все
добре переймай, а зла уникай.
2.
Добре далеко розходиться, а лихе ще й далі.
3.
Добре діло роби сміло.
-Як
ви розумієте це прислів’я?
-А
як ви вважаєте,що таке добре діло?
4.
Добре ім'я — найкраще багатство.
-А
як ви розумієте це прислів’я?
5.
Добре роби, добре й буде.
6.
Добрі вісті не лежать на місці.
7.
Добро довго пам'ятається, а лихо ще довше.
8.
Живи
так, щоб тобі було добре, а другим ще краще.
9.
Від
добра ніхто не тікає.
10.
Добре
треба шукати, а зло саме прийде.
11.
В
лиху годину узнаєш вірну людину.
12.
Біля
чого потрешся, того і сам наберешся.
13.
У
гостях добре, а вдома краще.
-Що
ви можете сказати про це прислів’я?
14.
Хто
людям добра бажає,Той і собі має.
6. Гра «Добрi чарiвники»
— А
зараз я пропоную вам стати добрими чарiвниками. У мене є чарiвна паличка. Кожен
iз
вас буде передавати паличку iншому i називати тiльки хорошi вчинки свої або
ваших друзiв. (дiти беруть паличку
i називають хороший вчинок свого однокласника,
друга, знайомого...)
— Бачите,
як багато в нас гарного, доброго. Намагатимемось i надалi берегти i
примножувати цi добрi вчинки. Щоб
вашi обличчя були завжди радiснi вiд того, що ви
зробили доброго, а на обличчi
нiколи не зникала усмiшка.
7. Гра «Добрi i поганi вчинки»
— Зараз
я запропоную запитання, а ви, якщо так вчинить добра людина, плеснете в
долонi, а якщо так може вчинити
невихована людина, то залишитеся сидiти спокiйно.
• Допомагати
мамi мити посуд.
• Робити
комусь зле, якщо вiн цього не бачить.
• Не
вмиватися.
• Берегти
рiдну природу та охороняти її.
• Шанувати
працю iнших людей.
• Галасувати,
коли хтось вiдпочиває.
• Бути
вихованою, стриманою дитиною.
• Обманювати,
хвалитися.
• Насмiхатися
з чужого горя.
• Добре
вчитися, багато читати.
• Не
слухати батькiв.
• Допомагати
друзям у бiдi.
• Дiлитися
тим, що є в тебе.
• Ображати
iнших.
• Захищати
слабкого.
• Спати
на уроках.
• Красти,
• Любити
своїх батькiв.
• Ображати
тварин
• Сваритися.
— Молодцi!
Ви дiйсно виростете хорошими людьми, а вашi вчинки будуть завжди
достойними.
1.Ознайомлення iз
пам’яткою
-
Дітки, зараз ми ознайомимся з Пам’яткою добрих
i корисних справ. Давайте прочитаємо її.
• Завжди
дотримуйся свого слова.
• Перед
виконанням справи подумай.
• Не
будь самовпевненим.
• Не
лiнуйся.
• Виконуй
справу iз задоволенням.
• Нiколи
не вимагай винагороди.
• Виконуй
все вчасно.
• Допомагай
людям сам, не чекай, доки тебе проситимуть.
• Завжди
виконуй тiльки добрi справи, за якi нiколи не червонiтимеш.
— Мабуть,
добре буде, коли всi виконуватимуть нашi правила, тодi не буде проступкiв, а
залишаться лише добрi справи та
гарнi вчинки.
III.Підсумок заняття
2.— Сьогоднi
йшла мова про справжню людську красу. Ми намагались розiбратись у
людських вчинках. Тепер уже знаємо
про це дещо бiльше.
Закiнчуючи заняття, хочу побажати
вам стати красивими людьми, нехай промениться
доброта у ваших очах.
Нехай вашi вчинки і ваше ставлення
до людей завжди викликають у них позитивне,
добре, шанобливе ставлення до вас.